Úspěšně podnikáte, a přesto máte čas

7 jednoduchých kroků k okamžitému navýšení finančního vzdělání

7 jednoduchých kroků k okamžitému navýšení finančního vzdělání

Přečetli jste již desítky knih? Investovali jste značný obnos do řady různých školení, seminářů, které zaručeně měly zvýšit Vaše finanční vzdělání? A přesto máte neustále pocit, že slibované a očekávané výsledky se nedostavují? S každým dalším slovem si připadáte více a více zmateni? Pokud ano, mohu Vás ujistit, že už „v tom“ doopravdy nejste sami. Ke zvýšení finanční gramotnosti  již nebude nutné více peněz, knih nebo zázračných indicií. Vše, co potřebujete k okamžitému navýšení Vašeho finančního vzdělání, dávno znáte a víte. Jen jste možná opomněli podstatnou věc – dát vše do praxe.

Jak tedy můžete zvýšit své finanční vzdělání?

Kéž bych mohl odpověď shrnout do jediné věty. Není to však možné. Každý z nás je jedinečný. Od sebe se navzájem lišíme svojí originalitou a z toho plyne náš rozdílný pohled na věc. Přes tuto bariéru jsem se rozhodl, zkusit uspořádat sedm velmi jednoduchých rad pro Váš úspěch. Čím déle budete praktikovat následné rady, tím více poroste Vaše finanční gramotnost. Zvýší se nejen Váš finanční obnos na účtu v bance, ale zároveň přibude i řada volných prostředků na další aktivity (rodina, koníčky, investice…). Stanete se mnohem úspěšnější a peníze začnou sloužit Vám, nikoliv Vy jim.

Jednoduchá rada #1: Vydělávejte více, než utrácíte nebo utrácejte méně, než vyděláváte

Možná Vás tato první rada svým způsobem podráždí. Vím, že Vám neříkám nic nového a možná to považujete za naprosto zbytečnou radu. Zkuste se však sami zamyslet – opravdu to děláte? S jistotou mohu podotknout, že vysoké procento lidí si je této skutečnosti vědomé. V praxi to však využívá opravdu pouze zanedbatelná menšina. Fenoménem dnešní doby se stává žít ze dne na den, na úkor vlastních zítřků. Nehodlám zde moralizovat, to přenechám jiným. Raději se tedy zaměřme na princip zvýšení finančního vzdělání pomocí této první rady. Máte na zaplacení všech nutných výdajů (jídlo, bydlení, energie, telefon, benzín…), a přesto Vám zbydou peníze? Pokud ano, tak si gratulujte! Jste o krok před ostatními. Pokud ne, je nutné začít sledovat svoje finance – a to každý měsíc! Sledujte své příjmy a výdaje pečlivě, každý den. Po měsíci uvidíte, kam se Vám Vaše „drobné“ z peněženky rozkutálely a mnozí z Vás budou nemile překvapeni. Máte před sebou opravdový poklad v podobě přehledu Vašeho finančního toku. Pokuste se, co nejvíce zredukovat zbytečné výdaje.

Jednoduchá rada #2: Pravidelně odkládejte peníze

U tohoto pravidla je nejtěžší překonat vlastní bariéru týkající se odkladu peněz. Jedná se o částku, která nebude v rodinném rozpočtu chybět. Měla by být v adekvátní míře tomu, co vyděláte. Tento krok musíte uplatnit pokaždé, když dostanete peníze „do ruky“ (výplata, renta, zaplacená faktura). Ideální, do začátku, je odkládat si 10%. Pokud Vám to Vaše možnosti dovolí, částku navyšte, ale neodkládejte ji s pocitem: „Když mi budou peníze chybět, mohu si je, kdykoliv vzít zpět.“

Máte měsíční příjem ve výši 20.000. Naložit s nimi můžete následovně:

2.000 – 10% investice
3.000 – Výdaje na jídlo
6.500 – Výdaje na bydlení
2.000 – Půjčka
2.000 – 10% odkládat jako rezervu pro nečekané výdaje (nezaměňujte rezervu s investicí)
1.500 – Telefon a drobné účty
3.000 – Zbývají peníze – i z nich doporučuji určitou část odložit + kupte si knížku, obdarujte sebe nebo Vaše blízké, věnujte peníze charitě, jděte sportovat, do kina, divadla… Dělejte s nimi, co máte rádi!

* příklad je uveden pro svobodného, bezdětného člověka

Určitě Vás napadne, kam ukládat peníze?! Vše záleží na velikosti obnosu, zkušenostech a systému, kterým chcete peníze zhodnocovat. Můžete tak začít uvažovat o investicích do dluhopisů, akcií, nemovitostí, komodit a podobně. Volte dle svého. Máte-li obavy z investic, akcie určitě nebudou pro Vás. Pro investování na takovéto úrovni potřebujete nejenom dostatek financí, ale i značné vědomosti, zkušenosti a informace. Využijte do začátku rad a podpory zkušených makléřů, abyste „nenarazili“. Bez tří esencí (finance – vědomosti – zkušenosti) bude pro Vás investování jen nebezpečnou formou hazardu. „Osahejte si“ prvně jednodušší formy a postupně, pokud budete chtít, přistupujte ke složitějším formám investic.

Jednoduchá rada #3: Získejte kontrolu nad vlastními penězi

Víte, za co měsíčně utrácíte peníze? S jistotou mohu říci, že pokud si to nikde neznačíte a poctivě nepíšete, tak přehled nemáte. Pouze naivně věříte, že máte. Tímto Vás nechci v žádném případě urazit, to ne, ale co je psané, to je dané. A náš mozek přece rád zapomíná…

Jak sestavit reálný přehled měsíčních výdajů?

Reálný přehled zahrnuje údaje o veškerém pohybu peněz, které vlastníte. Jedná se o přehled, kde máte zaznačený každý výdaj i příjem, a to do posledního haléře. Pro realizaci příslušného kompendia stačí Excel, Open Office – xcalc. Pro fanoušky IOS nebo ANDROID aplikací lze využít některou z těchto aplikací, kterou budete mít pořád po ruce:

AndroMoney – (pro ANDROID, pouze v EN) nabízí možnost několika různých druhů účtů či peněženek, uspořádání výdajů do opravdu hodně podrobných kategorií, zadání opakovaných výdajů, atd. Navíc umožňuje export do excelu a zajímavé grafické zobrazení Vašich výdajů i příjmů

Moje Peněženka – (pro ANDROID, CZ verze dostupná na Google Play) nabízí podobné možnosti jako AndroMoney, ale pro ne-angličtináře je dostupná v češtině

Lemon Wallet – (pro IOS, EN verze) – k přehledné evidenci výdajů nabízí i možnost naskenování osobních dokladů

Virtual Wallet – (pro iPad) – užitečná aplikace připravena na zobrazování a evidenci výdajů na iPadu

Nezapomeňte si měsíční obnos rozdělit na částky podle vlastních potřeb. Někomu bude vyhovovat tzv. „obálkový systém“, kdy každá obálka bude obsahovat určitou částku. Jako alternativa „obálkového systému“ se nabízí možnost založit si několik účtů v bance a každý mít pro jednu oblast. Toto je ale relativně složitý systém. Pro  zjednodušení vyzkoušejte např. Air Bank, která nabízí vedení účtu zdarma a k osobnímu účtu zdarma také i spořící účet. V něm si můžete vytvořit virtuální obálky a do nich ukládat potřebné finance.

Jednoduchá rada #4: Zbavte se závazků, půjček, zbytečných a hloupých výdajů co nejdříve

Finanční závazky nás tíží, a to nejenom po stránce finanční, ale také psychické. Co když se něco stane a já nebudu mít na zaplacení svých dluhů? Mnoho lidí utrácí „půjčené peníze“a následně je to ničí. Do začátku si svoje závazky, půjčky, dluhy, aj. zkuste rozdělit na dvě základní oblasti:

1. Dobrý dluh: půjčili jste si peníze, koupili byt a ten byt pronajímáte? Nebo jste tyto peníze investovali do nové dodávky, kterou využíváte k podnikání? Pokud někdo jiný (nájemce, zákazník) „splácí“ tyto dluhy, Vaši peněženku to nijak nezatěžuje, a ještě Vám to vydělává peníze. Můžeme to považovat za „dobrý dluh“ a tímto dluhem se nemusíte trápit. Dodržením plánu podnikání nebo ve výše uvedeném případě pravidelného pronájmu Vám časem tento dluh zaplatí „jiní“.

2. Špatný dluh: pokud máte půjčku, hypotéku nebo jiný dluh, který zatěžuje pouze a jenom Vaši peněženku, jedná se o „špatný dluh“. Není prospěšný a je nutno se ho co nejrychleji zbavit.

Nastartujte vlastní systém „oddlužení“:

1. Splátky plaťte pravidelně a včas -  zajistíte si tak postupné splácení dlužné částky a vyhnete se sankcím za pozdní úhradu.

2. Nenaložte si toho najednou příliš – pokud jste si již půjčili peníze, určitě si nepůjčujte další. Nepomůže Vám to, jenom se více dostanete „do mínusu“.

3. Dělejte promyšlené a jisté kroky, snížíte tak riziko na minimum. Určitě jste slyšeli přísloví: „Pokud jste v díře, přestaňte kopat!“

4. Navyšte splátky – můžete si dovolit zaplatit na splátkách o 500 Kč měsíčně více? Udělejte to hned! Dluh bude rychleji „mizet“ a Vám se uleví.

5. Soustřeďte se vždy jen na jeden dluh. Samozřejmě tím nemyslím, abyste přestali platit ostatní dluhy. Vyberte si půjčku, která má nejnižší dlužnou částku a pokuste se ji umořit co nejdříve. Ušetříte na úrocích, poplatcích a splacení půjčky bude mít z psychologického hlediska na Vás skvělý vliv!

6. Splátkou z dluhu plaťte další dluh – povedlo se Vám splatit první dluh, na který jste odváděli 1.500 Kč měsíčně? Přidejte tyto peníze k další splátce jiného dluhu, který Vás tíží. Již jste zvyklí fungovat bez těchto peněz, tak proč neurychlit splacení dalšího dluhu?

Extra tip: Pokud splácíte 500 Kč měsíčně na kreditku a máte ještě lednici na splátky, splaťte kreditku a připočtěte 500 Kč ke splátkám lednice. Takto postupujte u všech dluhů. Jakmile splatíte všechny své půjčky a splátky, zůstane Vám značný obnos, který můžete dále odkládat. Tentokrát již nikoliv bankám, ale sobě.

Jednoduchá rada #5: Zaměřte se na vydělávání, investujte

Většina lidí po obdržení finančního obnosu uvažuje nad jedinou otázkou: „Co se mi podaří za získané peníze koupit?“. Zkuste, ale přemýšlet nad tím, jak lze aktuální obnos ještě více navýšit. Co udělat pro to, aby byl měsíční příjem vyšší? Obchodník uvažuje nad vyšší frekvencí schůzek, nad uzavíráním vyššího počtu obchodů, nad zlepšením vlastní statistiky, nad eshopy, které by měly pracovat na základě návštěvnosti, konverzi, atd. Zeptejte se sami sebe: „Co mohu udělat proto, abych příští měsíc vydělal o 10, 20, 50, 100% více, než tento měsíc?“ Pouze nad tím přemýšlet či polemizovat, Váš příjem nezvýší. Jediným pomocníkem Vám bude praxe - takže zvednout zadek a makat!

Jednoduchá rada #6: Studujte a vzdělávejte se

Vzdělání a aktuální zdroj informací zaručí Vaši flexibilitu a orientaci v příslušné problematice. Nesnažte se naučit vše. Specializujte se jen na jednu oblast, která je Vám nejblíže.  Buďte v ní profík a na ostatní si najměte profesionála/y v daném oboru.

  • studujte weby jako například www.investicniweb.cz, www.dreamlife.cz, www.firstclass.cz
  • čtěte knihy o osobním rozvoji nebo takové, které Vás po informační stránce posunou dále ve Vašem podnikání
  • poslouchejte audio/video nahrávky
  • účastněte se webinářů či seminářů online
  • přidejte se k zájmovým skupinám, které podporují váš směr podnikání
  • vyzkoušejte osobní koučink

Vybírejte si moudře své učitele. Hledejte takové mentory, kteří Vás budou nejen vyučovat, ale zároveň Vám pomohou posunout Vaše hranice schopností, vyjádří podporu v profesním růstu, dodají odvahu k vyšším výkonům a inspirují Vás k novým možnostem. Dělejte vše pro to, abyste docílili nejen úrovně svého učitele, ale dokonce ho i předčili.

Jednoduchá rada #7: Každý měsíc si pravidelně kupte něco jen pro sebe

Vycházíme z Jednoduché rady #3, kde jsme rozebírali rozdělování peněz. Položka s názvem „Zábava“, obsahuje částku, kterou byste měli každý měsíc utratit. Nikdy neutrácejte víc, než máte v této „obálce“, ale ani méně. Bavte se a užívejte si svých peněz – filmový večer v kině, zakoupení nové knihy, rodinný výlet… Odměňujte se pravidelně za těžkou dřinu a budete se cítit mnohem lépe.

Bonusová rada: Myslete na ostatní

Pamatujte na reciprocitu (vzájemnost, nebo-li dávej a bude Ti dáno). Vyčleňte si určitou částku z Vašeho měsíčního příjmu (někdo říká 10%, někdo více, někdo méně). Já říkám, dávejte maximum, co za dané situace můžete, aby Vás to existenčně neohrozilo. Pracovat méně a dostávat zaplaceno více, chce většina. Považuji to za neduh dnešní společnosti a je nutné se vyvarovat jakémukoliv podobnému myšlení. Zvládnete-li se přes toto přenést, nic Vám už nebrání posunout laťku na vyšší úroveň. Naučte se dávat více, uvidíte, jak mile budete překvapeni zpětným, progresivním obnosem. Nedělejte vše jen pro peníze! Lidé prahnoucí po penězích postrádají schopnost být šťastní a darování tak ztrácí svůj smysl.

Co říci na závěr?

Nebuďte frustrovaní nebo z vlastního počinu nešťastní. Buďte trpěliví. Každý z nás je schopný se řídit zmíněnými radami a zvýšit své finanční vzdělání. Obvykle začátky nebývají lehké. Nicméně píle a vytrvalost Vám zaručí úspěch. Zvýšíte si nejen finanční gramotnost, ale i celkově zlepšíte svou finanční situaci! Pokud jste schopni vydělávat peníze, jste též schopni se naučit s penězi manipulovat a hospodařit.

Víte o dalších krocích nebo máte dotazy? Dejte mi vědět v komentářích níže, rád Vám pomohu!

7 jednoduchých kroků k okamžitému navýšení finančního vzdělání by

Zanechat odpověď