Úspěšně podnikáte, a přesto máte čas

21 způsobů koncentrace, které používají úspěšní lidé k dosahování vlastních snů a cílů (část II.)

Zlepšení koncentrace - 21 účinných technik (část II.) - CannyApp Blog

Technika #8 – Pravidelně čtěte knihy

Udělejte si každý den čas a čtěte alespoň 30 minut knihu od profesionála z oboru, či knihu o Vašem koníčku, kvalitní beletrii nebo knihu pro pobavení. Prostřednictvím čerpání informací z hodnotných knih získáte na svou stranu neocenitelného pomocníka – dosáhnete obohacení v rovině lingvistické. Četba Vám umožní rozvíjet tvůrčí schopnosti, vědomosti, dodá inspiraci a společenskou prestiž.

Technika #9 – Ranní klid a začátek dne

Důležité je, zahájit každé ráno v klidu. Již po probuzení se usmívejte na svět. Myslete na krásné věci, zhluboka dýchejte a následně pokračujte v oblíbené ranní činnosti: vypijte si kávu, čaj, přečtěte si úryvek z knihy, noviny, dejte si studenou sprchu, nabízí se i procházka, cvičení, meditace,… Máte-li si toto vše dostatečně vychutnat, je nezbytné být pro okolní svět off-line. Jde především o to, abyste dokázali využít zmíněný čas k vlastnímu prospěchu, k odpočinku mysli a nalézaní vnitřního klidu. Pokud máte děti nebo jste neustále obklopen lidmi, vstaňte dříve, pomůže Vám to zharmonizovat sebe samého a následné pracovní nasazení již nebudete vnímat tak hekticky jako doposud.

Technika #10 – Omezte vyrušování při práci

Čím více jste připojeni k internetu, tím většímu množství rušitelů musíte čelit. Mezi nejznámější „rušiče“ Vašeho klidu patří:
- e-mail
- IM (chatovací nástroje)
- Facebook, Twitter, sociální sítě všeobecně
- telefony
- Skype
- různá upozornění (Google, mobily, PC…)
- videa, filmy
- hry, televize, atd

Při takovém „davu“ rušivých elementů je téměř nemožné se soustředit na jedinou věc. Tyto vlivy musíme zcela eliminovat. Co dělat? Naučte se střídat on-line a off-line režim.

Technika #11 – Změňte prostředí

Všichni dobře znáte situaci. Potřebujeme dokončit důležitý úkol, ale neustále nás někdo či něco ruší. Jednoduché řešení! Vše potřebné si jednoduše přeneste na místo, kde Vás nikdo nezná (chata, oblíbená kavárna, lavička v parku, atd.). O tomto „útočišti“ s nikým nemluvte, vyhnete se riziku nenadálé návštěvy. Na Vámi zvoleném místě se odpojte od internetu. V případě, že ho potřebujete k výkonu práce, udělejte následná opatření: vypněte všechny systémy upozornění na příchozí poštu (na emaily – nastavte automatickou odpověď s informací, kdy budete k zastižení), přejděte do režimu off-line a vypněte i telefon.

Technika #12 – Udělejte si pořádek na stole

Představte si, že pracujete na důležitém projektu, který je přínosný pro Vás, Vaši firmu, popřípadě širší okruh lidí. Vy máte však kolem sebe zmatek a nepořádek. Na stole stojí hromady zbytečných papírů, věcí, které při práci nejsou potřebné (hrnky, talíře, desítky propisek, …). Na ploše PC jsou nesmyslné ikony, blikající upozornění na zprávy z IM a řada dalších rušivých elementů. Na pracovišti, kde se hromadí nepořádek, nikdy kvalitně nedokončíte důležitý úkol! Věnujte každý den dostatek času úklidu pracovního místa, místa kde se potřebujete soustředit. Za sebe doporučuji 5 – 15 minut, nejlépe po ukončení všech pracovních aktivit. Vytvořte si ze zvoleného místa oázu klidu a míru, s cílem dosáhnout maximálního soustředění pro danou věc s minimálním vlivem rušivých elementů.

Technika #13 – Zpomalte

Svět se za posledních pár let mnohonásobně změnil, zrychlil, přidal na tempu. Zvlášť v našich podmínkách, které opravdu nenahrávají prostému, jednoduchému bytí, vnímáme hektický způsob života jako přirozený odraz společnosti. Život rozhodně takový není! V řadě situací je rychlost spíše kontraproduktivní. Všichni dobře známe přísloví: “2x měř – jednou řež“.  Tento přístup se mi osvědčil nejednou. Zpomalte a soustřeďte se. Tyto vlastnosti Vám vždy zaručí efektivnost a produktivitu. Spěch a bezmyšlenkovité jednání vedou k opaku. Další výhody zpomalení tkví ve schopnosti lepší koncentrace.

Celou škálu věcí dokážeme vlastní zásluhou ovlivnit, ale existují však věci, které nedokážeme! Tak například ovlivnit prasknutí vodovodního potrubí v kuchyni. Tak to neřešte! Dělejte pouze to, co v rámci svých možností zvládnete. Co je nad Vaše síly, přenechejte jiným. Svůj čas a energii zaměřte na něco smysluplného (vlastní projekty, zájmy, rodinu…). Uvědomte si, že  tyto věci se dějí a dít budou. Je tedy nezbytné tento fakt respektovat. V opačném případě si „zaděláváte“ na problém v podobě nespokojenosti, zklamání.

Další články seriálu:

1. část
3. část

21 způsobů koncentrace, které používají úspěšní lidé k dosahování vlastních snů a cílů (část II.) by

Zanechat odpověď