Úspěšně podnikáte, a přesto máte čas

21 technik koncentrace, které používají úspěšní lidé k dosahování vlastních snů a cílů (část I.)

Zlepšení koncentrace - 21 účinných technik (část I.) - CannyApp Blog

Uměním ovládat techniku koncentrace, zvýšíte nejen svoji výkonnost, ale současně s pomocí ní získáte i abilitu, tolik potřebnou pro Váš osobní rozvoj. Soustředění sjednocuje mysl, vnáší do života jistotu a v dnešním uspěchaném světě i tolik opomíjený klid.

Každodenní rutina spočívající ve snaze splnit pracovní povinnosti bez ohledu na kvalitu výsledku a vyhovět druhým na úkor svých vlastních potřeb, zájmů a požadavků, v konečném důsledku vyvolá beznaděj a bezvýchodné situace. Nejenže Vaše plány i záměry zůstanou téměř nedotčeny, navíc se dostaví vyčerpání a nechuť pokračovat v jakékoli činnosti.

Připravil jsem si pro Vás 21 účinných technik koncentrace, které se mi osvědčily v praxi. V době, kdy jsem se začal hlouběji zajímat o problematiku koncentrace, vyšší výkonnosti v práci a zlepšení výsledků v podnikání, nebylo k dispozici takové nepřeberné množství technik od různých autorů (Bautista, Gruber, Covey…), postupů a metod jako v současné době.  Z té celé škály jsem zvolil právě 21 technik, které jsou dle mého názoru účinné a zároveň jednoduché. S pomocí nich již brzy pocítíte pozitivní vliv na Vaši osobu a vlastní produktivitu.

Technika #1 – V daný okamžik se soustřeďte pouze na jednu věc

Multitasking funguje pouze u počítačů, ale ne u lidí. Čím více věcí děláte v jeden okamžik, tím méně produktivnější jste a hotové věci ztrácejí na kvalitě. Single-tasking je cesta, která vede k větší efektivitě, soustředění a celkovému klidu. Vždy se v příslušný okamžik koncentrujte pouze na jedinou věc. Věnujte jí maximum, počínejte si vědomě a vnímejte každý svůj pohyb nebo myšlenku. Právě tato technika mi pomohla naučit se pravidelně cvičit, zdravěji jíst, dříve vstávat, relaxovat, lépe promýšlet a plánovat.

Technika #2 – Pravidelně se odpojte

Stanovte si dobu, časový blok, kdy nepoužijete mobil ani žádnou jinou elektroniku. Budete „nedostupní“, pro online svět budete off-line. Proč byste to měli udělat? Zde je hned několik důvodů!

  • máte čas pouze pro sebe, rodinu
  • zbavíte se rozptylování (email, Skype, IM, atd..)
  • vytvoříte si tím prostor pro přemýšlení
  • vytvoříte si tím prostor pro odpočinek
  • můžete jít ven s kamarády
  • můžete číst knihy
  • můžete jít na procházku se svým čtyřnohým miláčkem
  • můžete sportovat, atd.

Technika #3 – Choďte ven

Stanovte si pravidelně alespoň 0,5 – 1h časový blok, který věnujete sami sobě – nejlépe procházka do přírody, kde nebudete s nikým mluvit, ale pouze vnímat krásu přírody. Účelem této techniky je tzv. “ si pročistit“ hlavu a naučit se koncentrovat i na zdánlivě nepodstatné maličkosti.

Technika #4 – Použijte programy pro překonání rozptýlení

Toto je nástroj pro ty, kteří potřebují pomoci při filtraci nebo blokování rušivých vlivů. Jen si uvědomte, že software je pouze pomocník, nikoliv řešení daného problému. Níže uvedené programy Vám pomohou začít. Domnívám se, že zpočátku je budete hojně využívat, ale časem zjistíte, že to jde i bez nich.

Mrkněte na několik softwarových pomocníků:
StayFocused aplikace pro blokaci nadefinovaných web stránek
Freedom - aplikace pro uživatele MAC, která Vás „odřízne“ od celého internetového připojení
RescueTime - bude hlídat efektivitu Vaší práce
Wunderlist - to do list, který si můžete nahrát do všech Vašich zařízení (PC, MAC, mobil, tablet), Vaše úkoly tak budete mít neustále pod kontrolou
Any.Do - aplikace podobná Wunderlist-u, která nabízí jednodušší formy ovládání a je propojitelná s Google účtem

Technika #5 – Střídejte on-line a off-line režim

Najdete mnoho způsobů a možností, jak řešit tento úkol. Pokud mohu doporučit, tak soustředěně pracujte na daném úkolu v režimu offline, následně si dejte pauzu na online režimu. Proč je toto tak důležité? Bez rušivých elementů ve formě IM komunikace, pípajícího mobilu či emailu budete lépe soustředěni a schopni splnit mnohem více úkolů, než si dokážete představit. Vyberte si Váš optimální režim a pracujte podle něho.

Několik návrhů, jak můžete střídat on-line a off-line režim:
- pracujte 15 minut soustředěně off-line, následně 5 minut on-line (pro začátečníky na vyzkoušení)
- pracujte 30 minut off-line, následně 10 minut on-line
- pracujte 40 minut off-line, následně 20 minut on-line (pro ty, jež je internetová komunikace opravdovou nutností)
- pracujte 45 minut off-line, následně 15 minut on-line

Technika #6 – Soustřeďte se na rodinu

Tento bod považuji za jeden z nejdůležitějších. Nezapomínejte pečovat o rodinu. Vyhraďte si alespoň jeden den v týdnu (mně se osvědčila neděle), kde se zcela věnujete jen rodině. Podnikněte výlet, vymyslete společné aktivity (sport, hry, zábava…). K tomu jednomu dni přidejte ještě každý den minimálně 2 hodiny, které strávíte s Vaší rodinou, dětmi, partnery či někým blízkým. Udržujte off-line vztahy s nejbližšími lidmi, protože zažijete velký příval energie, nápadů, myšlenek, ba i výkonů. Za zkoušku to stojí, nemyslíte?

Technika #7 – Rozdělte si den na komunikaci, tvoření, rodinu a konzum

Den začneme již předcházející večer. Napište na papír činnosti, které chcete příští den splnit. Bude skvělé, pokud si časem navyknete přidělovat úkolům prioritu. Než s touto technikou začnete, tak důležitá rada. Zpočátku chtějte zvládnout méně úkolů. Jde o to, abyste si tuto techniku osvojili, a ne abyste se naštvali hned na začátku, že jste nezvládli 3 úkoly ze seznamu.

Další články seriálu:

2. část
3. část

21 technik koncentrace, které používají úspěšní lidé k dosahování vlastních snů a cílů (část I.) by

Zanechat odpověď